Aktualności

30 czerwca 2023 - koniec prac Komisji specjalnej

Komisja specjalna zakończyła pracę i w dniu 30 czerwca 2023 r. przekazała Raport końcowy Zarządowi Polskiego Związku Tenisowego. Raport wraz z załącznikami liczy prawie 130 stron.

Działania Komisji Specjalnej PZT styczeń

W styczniu 2023 r. Komisja przeprowadziła wysłuchanie 11 osób. Ponadto przeprowadziła w jednym z klubów zrzeszonych w PZT anonimowe badania ankietowe dotyczące występowania różnych form przemocy i procedur przeciwdziałania wśród zawodników, trenerów i pracowników.

Dokumenty od ITF

Komisja otrzymała od Międzynarodowej Federacji Tenisa (ITF) szereg dokumentów, które dotyczą bezpieczeństwa zawodników w aspekcie antyprzemocowym.

Okazano nam kopie przykładowych raportów komisji powoływanych przez krajowe organizacje sportowe z kilku krajów (między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Wielkiej Brytanii). Komisje takie działały równolegle do pracy właściwych państwowych organów śledczych. W ich skład powoływano osoby niezależne od powołujących je organizacji sportowych, najczęściej doświadczonych prawników.

W wielu wypadkach odwaga sygnalistów inicjujących postępowania doprowadziła do zwiększenia ochrony ofiar różnych form przemocy, nie tylko poprzez ukaranie bezpośrednich sprawców. Raporty pozwoliły bowiem wypracować odpowiednie mechanizmy zapobiegawcze.

Wideokonferencja z Panem Gary Bye

W dniu 15 grudnia 2022 r. Komisja uczestniczyła w wideokonferencji z Panem Gary Bye – menadżerem ds. bezpieczeństwa zawodników Międzynarodowej Federacji Tenisa (ITF) i Panią Katie Keaney – oficerem ds. bezpieczeństwa zawodników ITF.
W trakcie spotkania przedstawiciele ITF zadawali pytania dotyczące między innymi zasad działania Komisji i jej niezależności, polskiego prawa mogącego mieć zastosowanie w sprawie, współpracy Komisji z policją i prokuraturą. Następnie podzielili się swoimi doświadczeniami i materiałami ze spraw w innych państwach, dotyczących różnego rodzaju nadużyć wobec zawodników sportowych w wielu dyscyplinach. Przedstawiciele ITF zaoferowali Komisji wsparcie. Strony zadeklarowały współpracę.
Kolejne spotkanie odbędzie się w styczniu 2023 r.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. View more
Akceptuję